Az idén nyári előfoglalások azt mutatják, hogy Horvátország továbbra is az egyik legnépszerűbb utazási célpont lesz ebben az évben. Ezt nagyban elősegíti, hogy megszünk a sorbanállás a határátkelőknél, mióta a Schengeni övezet tagja lett Horvátország, Emellett az sem elhanyagolható szempont egy nyaralásnál, hogy 2023 elejétől megszűnt a horvát kuna és már kizárólag Eurval fizethetnek az utazók.
Az infláció és a beruházások miatt sokminden drágább lett
Romeo Draghicchio, a Horvát Idegenforgalmi Hivatal igazgatója szerint nyáron a legtöbb európai desztinációhoz hasonlóan Horvátországban is magasabb árakkal találkozhatnak majd a nyaralók. Elmondása szerint viszont nem Horvátország lesz az egyetlen ország, amelyet elért az inflációs hullám. „Az energiaárak és a szolgáltatások díjainak növekedése az árak általános növekedéséhez vezetett Európa-szerte.
Új beruházások
Draghicchio szerint az utazások árszintjét nemcsak az inflációs nyomás, hanem az utóbbi idők beruházásai is befolyásolják. Ezek "szembetűnő változásokat hoznak magukkal". Horvátország az elmúlt évek során "jelentős minőségi ugrást tett mind a szálláshely-struktúra, mind a borkultúra és gasztronómia terén, ezenkívül az új turisztikai termékek és szolgáltatások szegmensében is" - magyarázta. Ennek megfelelően a horvátországi utazások árszínvonala is megváltozott.
Az árváltozások jellemzői
Valószínűleg a legtöbb helyen nem lesz jelentős áresés 2024-ben sem, sőt "Az árak követni fogják az inflációt, ami azonban jóval mérsékeltebb, mint az elmúlt években volt." Emellett a Horvát Idegenforgalmi Hivatal igazgatója hangsúlyozza, hogy Horvátországban változatos kínálattal találkozhaznak az utazók az árak terén is." Jó hír viszont, hogy cikkünk megjelenésekor kb. 10-12 %-al alacsonyabbak az üzemanyagárak Horvátországban. A megfelelő ár-és szolgáltatások összehasonlítása elengedhetetlen az utazások tervezésekor.
TIPP: Az áremelést akár korai foglalással is meg lehet előzni, ugyanis sok helyen biztosítanak 10 és 20% közötti előfoglalási kedvezményeket
A kispénzüeknek az is jó hír, hogy továbbra is találhatnak megfizethető árú szállásokat az elő- és utószezonban, valamint sok helyen épültek mobil házak, amik ugyan hasonlítanak egy nyaraló apartmanokhozhoz, csak lényegesen kisebbek. Ráadásul ebben a kategóriában gyakran óvatosabbak a szállásadók az árképzésben.
Az élelmiszerárak és az éttermek költségei is érezhetően emelkedtek az elmúlt években, de a többi európai nyaralóhelyhez képest „még mindig eléggé átlag alatti szinten vannak”. Ezt az önellátásos szállások esetében némiképpen mérsékelni lehet az otthonról magunkkal vitt termékekkel.