Első blikkre talán csípőből megválaszolhatjuk a kérdést: amilyen rövid, legalább annyira szép. A mintegy 22 kilométer hosszan elnyújtózó tengerpart központja egészen egyértelműen a Peljesac-félszigeten elterülő, igen hangulatos Neum városa.
Az 533 óta fennálló, ám csak az 1699-es karlócai béke megkötése óta Bosznia-Hercegovinához tartozó szépséges, valódi dalmát hangulatot árasztó tengerparti, ámde ehhez mérten kevés lakosságú, 4700 fős település a bosnyákok fő üdülőközpontja. Mivel – szemben a szomszédos Dubrovnikkal – itt nincs nyaranta hömpölygő turistaáradat, a szállásárak pedig a magyar pénztárcához viszonyítva szinte barátiak, így érdemes lehet ezt a várost kiszemelnünk következő nyaralásunk egyik helyszínéül. Ugyanakkor ha lehet, kerüljük el a júliust és augusztus első felét, mivel a belföldi utazók ekkortájt szinte megtelítik a tengerpartot, szinte egy gombostűt sem lehet ilyenkor leejteni a strandokon.
A nyugodt, kellemes atmoszférájú város tökéletes választás lehet egy családi vakáció eltöltésére, habár finom kavicsos strandjai inkább nagyobb gyerekes családoknak, úszni tudóknak és a vízi sportok, pl. a búvárkodás szerelmeseinek ajánlottak elsősorban. Ha nyugodtabb fürdőzésre vágyunk, akkor keressük fel a Peljesac-félszigetet, amelyet pontosan Neummal szemben találhatunk. Itt szép és főként zsúfoltságtól mentesebb fürdőhelyek húzódnak egymás után, némelyikük még homokos strandszakasszal is bír. Aki inkább az elhagyatott strandokat preferálja, az egynapos kirándulás során ellátogathat a parányi, eldugott öblökkel tűzdelt Lastovo-szigetre.

A víz égszínkék és meglepően tiszta, a helyiek vendégszeretőek és a várostól csupán 70 kilométeres távolságra található a híres-neves Dubrovnik. Előbbivel szemben Neum városa nem tartogat grandiózusabb látványosságokat: régi, geometriai és ornametikai mintákkal ékesített bogumil sírok, az ún steccinek (jelentése: sír) emlékeztetnek egy középkori vallási közösségre, amely a mai Makarska környékén élt valaha. Sírjuknak mágikus erőt tulajdonítottak, így nem merték elmozdítani őket a helyükről. Ha érdekelnek az ókori görögök, illetve az ógörög gyarmatosítás időszaka, úgy ruccanjunk át Metkovicba. Az ókorban egy Narona nevű település állt itt, amelyet a Kr. e. 4. században görög telepesek hoztak létre. Egyes kutatók szerint Kis-Ázsia helyett inkább itt kellene keresgélnünk Trója romjait.
A nyár hosszú és meglehetősen meleg, ezért nyári szezonban nemigen kell azon aggódnunk, hogy esetleg pocsék időt fogunk majd ki. Neum Bosznia-Hercegovina egyetlen tengerparttal rendelkező települése, így a boszniaiak kénytelenek beosztani maguknak a tengerpartot. A település egyébként elég jól ellátott bevásárlóközpontokkal és egyéb üzletekkel. A portékák nemcsak magyar, de még horvát szemmel nézve is kedvező színvonalon mozognak, ezt bizonyítja a városban rendszeresen megforduló rengeteg horvát vásárló.

Booking.com
A fentiekben már utaltam rá, hogy a város csodaszép környezetben fekszik. Erről nemcsak a környező hegyek és a tenger gondoskodnak, hanem a közelben lévő Neretva-folyó torkolata vagy a Neummal szemközt lévő Peljesac-félsziget is. Ha esetleg nemcsak Dubrovnikba látogatnánk el Neumból, hanem Korculára vagy a Mljet-szigetekre, arra is van lehetőség. Ezeken a szigeteken már nemcsak kavicsos, hanem homokos strandok, de csendes, vadregényes öblök is előfordulnak. Ha erre járunk, látogassunk el a Neumtól pár kilométeres távolságban elterülő zarándokhelyre, Hrasnora is. Itt a település legendájával, a templomával és a békeszobrával ismerkedhet meg a nagyérdemű utazó.
Készítette: Méhes Judit Fotók: pixabay