Sokan keresik fel átutazóként vagy pihenési célból a Salzkammerguti tóvidéket, ahol szó szerint egyik ámulatba ejtő helyről elindulva szinte rögtön egy másikba botlik az ember. Mostani cikkünkben a Traunsee partjára, a Gmunden mellett épült Ort kastélyokhoz kalauzoljuk el a látogatót.
A Salzkammerguti tóvidék második legnagyobb, egyben legmélyebb tava, a Traun folyó vizét előbb felfogó, majd azt Gmunden városától a Duna irányába tovább vezető Traunsee. A csodálatos környezetben található tavat mindenkinek érdemes felkeresni, aki szereti a természetet és a szép látnivalókat. Mai cikkünkben a Traunsee leghíresebb nevezetességét, a kis szigeten épült Ort kastélytés annak szárazföldi párját mutatkuk be.
Az Ort kastély legendái:
- A Traunsee-tó ősi vízi erődjének építését ősi legendák övezik. A hagyomány szerint a mai tóparti vár helyén már a római időkben is erőd állt, melynek alapjait felhasználták az építők. Az egyik elterjedt legenda szerint a vízi erdsség épülete egy a viharban életveszélybe került előkelő nemes asszonynak köszönhető, aki megmeneküléséért hálaként egy templomot és egy kisebb várat épített a Transee apró szigetén.
- Egy másik népszerű legenda szerint pedig egy ősi óriás Erla építette a kastélyt a Traunseeben élő Blondchen nevű szépséges sellő számára, majd halála után arcának sziluettjét a Traunseehez közeli Erlakogel nevű hegycsúcs őrizte meg a tó déli partján lévő Ebenssee település közelében.
- 1879-ben Johann Nepomuk Salvator toszkánai főherceg vette meg, aki korábban megvásárolta az orti vidéki kastélyt. 1852-ben Firenzében született II. Lipót toszkánai nagyherceg legfiatalabb fiaként, és a közeli Villa Toscanát a szicíliai Mária Antonia édesanyja számára építette fel, miután a nagyhercegeket Olaszország egyesítésének részeként elűzték Firenzéből. Mivel Johann Salvator összeveszett a császári családdal, lemondott minden címről és kitüntetésről, és kastélyai után Johann Orthnak nevezte magát, ahol az "Orth" írásmódot választotta, ami akkoriban modern volt. Ferenc-József császár akarata ellenében lemondott minden előjogáról és feleségül vette Milli Stubel színésznőt. Nevét az egyszerű Johann Ort-ra változtatta át és polgári foglalkozásként hajóskapitánynak tanult, majd a Santa Margerita hajó fedélzetén a feleségével tengeri útra keltek Valparaisó felé (Dél-Amerika), de azt sosem érték el. Hajójuk eltűnt, és 1911-ben halottnak nyilvánították őket.
Kevesen tudják, hogy utolsó előtti regényében még Jókai Mór is írt erről a történetről. 1902-ben, a Budapesti Naplóban folytatásokban jelent meg regénye "Ahol a pénz nem Isten" címmel, később pedig köny formában is kiadták. A regény főaszereplője kísértetiesen hasonlít Ort Jánosra, akit Jókai a regényben Capitanonak nevezett el.

A kastély története:
Az aprócska szigeten épült Ort vízikastély valószínűleg az egyik legrégebbi épületnek számít az egész Salzkammerguti régióban. Ausztria legmélyebb tava a Traunsee (191 m mély) partjához közeli kis szigetről máig sem lehet tudni biztosan, hogy természetes eredetű-e, vagy emberi kezek munkája hozta létre. Azt viszont több helyen is említik, hogy az első erődöt feltehetőleg 1039-ben építették fel egy ókori római castellum helyén.
- Az a feltételezést, hogy az eredeti orti vízivárat 1039-ben építették, soha nem lehetett történelmi dokumentumokra alapozni, sem az a feltételezés, hogy az erőd egy római erőd romjain épült volna. Más források szerint viszont a VII. században a szigeten épült és a 10. században szekularizált kolostor volt az első épület. Az első dokumentumok egy Haertnidus de Ort (Hartneid von Ort) nevű tulajdonost említenek Ort urai közül, akinek a családja öt generáción át élt ott. Utolsőként a legharcosabb lovag, és 1244-ben börtönben vetett véget életének. Vele egy nagy hatalmú család szűnt meg, és az uralom Velsberg grófjaira, majd 1344-ben Winkel grófjaira, utána a Wallsee urai birtokába került, mígnem az a család is kihalt 1483-ban, és a Veste Ort bekebeleződött a velsbergi grófok birtokába. Azután Frigyes császár lett a vár ura, de a tulajdonosok és a feudális urak továbbra is gyors egymásutánban változtak.
- 1484-ben végül a császár hűbérbirtokként átadta az orti uradalmat Felső-Ausztria helytartójának, Gotthart von Starhembergnek. Pollheim és Wartenburg családok követték, mígnem 1595-ben Gmunden hercegi város megvásárolta a kastélyt.
- Gmunden városa is az orti megyei bíróság fennhatósága alá került. Az orteri börtön gyakran nagyon elfoglalt volt, amikor a regionális bíróság működött. Itt élték le utolsó életüket a lefejezésre vagy akasztófára ítélt delikvensek is.
- 1604-ben II. Rudolf császár megszerezte az uralmat, és Gmunden polgármesterévé és az uradalom gondnokává Veith Spindlert nevezte ki kiterjedt jogokkal.
- 1625-ben Johann Rapp Spindler készségesen lemondott vásárlási jogáról Adam Graf Herberstorff javára. Ő volt a "frankenburgi kockajáték" ötletgazdája és rettegett kormányzója, akit 1627-ben Ferdinánd császár grófsággá emelte az orti uralmat.
- 1634-ben a vízi vár egy jobbágy felkelés során szinte teljesen leégett. A rekonstrukció után azaz a XVII. század óta máig szinte változatlan maradt. Herberstorff halála után számos tulajdonosváltás történt, míg végül 1698-ban I. Lipót császár megvásárolta a birtokot a császári családnak.
- 1915-ben ért véget a főhercegi korszak és a kastély állami igazgatásába került. 1919-ben a szövetségi kormánynak adták át, és a parton épült második kastélyban egy erdészeti iskola kapott helyet. A tóparti második kastély épület ma üresen áll, befektetőt keresnek hozzá és szálloda nyitását tervezik a falai között.
- 1988-ban feloszlatták a helyi erdészeti igazgatóságot, és a tóvárat eladásra bocsátották.
- 995. január 5-én, 400 év után, Gmunden önkormányzata ismét megvásárolta a Saeschloß Ortot, hogy nyitva tartsa a nyilvánosság számára.
Tipp: Nem érdemes szombatra időzíteni a látogatást, mivel a kastély egyidejűleg múzeumként és rendezvényhelyszínként is szolgál, ahol évente több, mint 250 pár tartja az esküvőjét.
Mit lehet megnézni a kastélyban?
Az Ort kastély földszintjén a látogatók megtekinthetik a kastély korábbi tulajdonosait és a történelmét bemutató kiállítást. Az első szinten pedig a hegyi mentők életét bemutató kiállítás látogatható. Amennyiben nincs esküvő vagy más rendezvény, szintén meglátogatható a kastély kápolnája és az emeleti címer-terem, valamint a folyosók. A látogatásra körülbelül egy órát érdemes betervezni, azután érdemes bejárni Gmunden turistáknak készített, helyi 10 nevezetességet bemutató turista útvonalát is, ami további 1,5-2 órát vesz igénybe.
Hasznos információk az Ort kastély meglátogatásához:
Megközelítés:
Gmunden irányából kb. 800 méterre található, autóval és gyalogosan is könnyen elérhető.
(A kastély közvetlen bejáratánál található az olcsó és nagy Toszkána parkoló.)
A kastély saját kikötővel is rendelkezik, így a tavon közlekedő vízi járatokkal is megközelíthető.
Nyitvatartási idő;
Húsvéttól október végéig 10 órától 16 óráig látogatható.
Belépők:
Egyéni jegy 5 Euro
Csoportos belépő: 4 Euro
Szerző&fotók: Bajna Gábor