Szakadjatok ki egy kicsit a megszokott környezetetekből és látogassatok el Baranya megye határtelepülésére, egy Duna menti kis festői faluba, név szerint Dunaszekcsőre!
Falunapusz tartusz. Ez egy Dunaszekcső és Dunafalva összefogásából született nagyszabású örökségvédelmi fesztiválusz: érdekes bemutatókkal, felvonulással, előadásokkal, játékokkal. Ugyanitt a XX. Limes Táborban családotok csemetéi is nyugodtan rakoncátlankodhatnak az izgalmas kalandtúrákon.
Na szóval, azért Lugio Napok az eseménysorozat neve, mert a rómaiak korában a mai Dunaszekcső-t Lugio-nak hívták. S azért Limes Tábor, mert Pannónia római tartomány mentén itt vezetett át az egyik legfontosabb transzkontinentális, ún. limes útvonal.
Idén, előreláthatólag július 22-26 között (hétfőtől – péntekig) kerítenek sort a rendezvényekre. Azért nem írom biztosra, mert – idézem – “A szervezők az időpont és a programváltoztatás jogát fenntartják”, ezért kérem, mielőtt elindulnátok, a biztonság kedvéért nézzetek rá a neten a 2024-es Lugio Napok pontos dátumára és a különböző programok idejére is.
Általában a felvonulás előtti napon készítik a római kori jelmezeket. Mert nem csak dunaszekcsőiek vehetnek ám részt rajta, hanem bárki, aki beöltözik.
Ha viszont nem törtök ilyesfajta babérokra, akkor csak nyugodtan kísérusz, bámészkodusz, csodálkozusz, meg amihez kedvet kapusz. Este közös mozizásra invitálnak, ahol multimédiás előadásokkal készítenek fel a másnapi római stílusú ihaj-csuhajuszra és eszem-iszom dínom-dánomuszra.
Hát nem királyusz ezusz beszédusz?
Amíg a válaszon rágódtatok, az elmúlt évekből összegyűjtöttem egy csokorravaló kedvcsináló programuszt a fotóimmal illusztrálva; ezekből majd biztosan idén is csemegézhettek:
- az első a már említett római kori jelmezes felvonulás Dunaszekcső főutcáján, melyre bárki becsatlakozhat.
- időutazás római kori gályán
- színházi előadások és közös társasjátékozás
- római hadfelszerelések bemutatója
- kelta fegyverpark: íjak, lándzsák, pajzsok és kardok kipróbálása
- légiósok – kelták harci technikáinak előadása
- kompra szállás a jelmezekben, majd gladiátor játékok a szomszédos Dunafalván
- tudományos konferenciák
- filmes tábor
- mesterségem címere bemutatók
- ókori kalandtúrák nem csak gyerekeknek
- kézműves foglalkozások és vásárok
- mókás gasztronómia
- zenés, táncos vigadalom
Ha már elegetek lenne a római korusz forgataguszból, akkor látogassatok el a Piac téren található, műemlékvédelem alatt álló Örökségház gondosan összeállított kiállításaira is. Több száz helyi és környékbeli önkéntes segítségével, 2010-ben nyitotta meg hivatalosan is kapuját. Az épületben helyet kapott még Halász Ferenc tanító régészeti gyűjteménye és egy néprajzi kiállítás is.
Ugyancsak Dunaszekcsőn van Magyarország egyetlen Tamagocsi (virtuális háziállat) temetője, melyet Pazaurek Dezső ötlete alapján hoztak létre a dunaszekcsői camping löszfalában. Sajnos ma már kissé feledésbe merült ez a hely, pedig a Tamagocsi temető még a világon is egyedülállónak számít, az újságok Tokiótól Buenos Aires-ig címlapokon hozták le az 1990-es években. Pazaurek Dezső csak azt kötötte ki, hogy a cikkekbe írják bele falujának nevét, Dunaszekcsőt – így ennek a feltételnek most én is eleget teszek.
Ha volna időtök egy hosszabb kiruccanást/nyaralást tervezni Baranyában, akkor jó hírem van, mert még nagyon sok itt és a környéken az érdekes látnivaló, nevezetesség, vagy szórakozási, kirándulási lehetőség, amiket mindenképp érdemes betervezni -pl. mindjárt itt van az én 3 kedvencem, Pécs és Mohács városa, valamint a szép ízes nevű Lánycsók községe. Csak dióhéjban adok némi támpontot, hogy mit és miért is érdemes megnézni őket.
- Pécs az én alma materom, ezt a gyönyörű, mediterrán jellegű várost mindenkinek jó szívvel ajánlom felfedezésre. Ha még nem jártatok itt, semmiképp se hagyjátok ki a Széchenyi-tér vagy a Barbakán környék és főutcájának látnivalóit, de a Tettye, Misina tető, Havi hegy is bővelkedik felfedeznivalókban, valamint érdemes még a külvárosi részekre is ellátogani, pl. a világhírű Zsolnay Múzeumot – ha egy mód van rá – nem szabad kihagyni. Pécset nem lehet egy nap alatt megnézni és nem is szabad.
- Dunaszekcsőtől 17 km-re (autóval, busszal kb. 20 perc) találjátok Mohács városkáját és annak híres-neves Busó múzeumát (persze ez télen, Busójáráskor az igazi, de ebben a kiállított tárgyakban rendkívül gazdag múzeumban bármely évszakban megcsodálhatjátok teljes életnagyságban a különböző busókat, használati tárgyaikat, szokásaikat).
- Egy kis sétára még csak marad azért időtök a Duna partján is? Külön élmény a mohácsi komppal átkelni a Szigetbe. Innen pedig rögtön tovább is autózhattok egy nagyon barátságos, családbarát, szabadtéri strandra, a Bács-Kiskun-megyei Dávodfürdőre pancsikolni. Lazulj le tesó!
- Vagy ellátogathattok a szintén Bács-Kiskun megyei hercegszántói óriás Mária szoborhoz, ahol a természet lágy ölén még egy imát is elsuttoghattok a szeretteitekért. Ez egy csendes, békés hely a semmi közepén… (végtelen nyugalmunkat csak a szúnyoghadak zavarhatják meg, hiába bizonygatják, hogy ők aztán úgy szeretnek minket, ahogy Isten megteremtett, javaslom készüljetek fel valamilyen kenceficével a támadásukra).
- Lánycsók egy nagy község Baranya megyében, Mohácstól 10 km-re. Nevének eredetéről nagyon érdekes történetek keringenek a neten. Én inkább azt írnám le, hogy van itt egy 1766-1773 között épült katolikus templom, melynek főoltárképét egy bécsi mester, bizonyos S. J. Köbl készítette. A templom mögötti réten pedig nyaranta levendulamezőben gyönyörködhetünk és szedhetünk is magunknak a fenséges virágokból. Külön érdekesség a lánycsóki Rádiómúzeum, melyet a Kálmán család hozott létre és előre bejelentkezés alapján lehet megtekinteni – webes elérhetőségük a következő: http://dittrich.hu/radiomuzeum/index.htm
- A sátorhelyi Mohács Nemzeti Emlékparkunk sincs messze, az 1526-os vesztes csatánknak állítottak itt emlékparkot a szépen kifaragott kopjafákkal és ismeretterjesztő anyagokkal.
- Szintén a Mohácstól nem messze levő, Nagynyárád nevű településen rendezik meg minden év júliusának utolsó szombatján (ez most július 27-re esik) az ún. Országos Kékfestő Fesztivált. A ma már ritkaságszámba menő kékfestő mesterség hagyományait és termékeit mutatják be. Külön érdekesség egy ilyen helyi “üzem” megtekintése a Dózsa György utca 5. szám alatt. Ezen kívül színvonalas színpadi előadások, énekegyüttesek, néptáncosok is szórakoztatják a vendégeket. A kékfestő anyagokból készült bemutatóknak a világ minden tájáról a csodájára járnak. Gasztroélményekben sem lesz hiány, szóval minden adott egy érdekes, élményekben gazdag nap eltöltéséhez.
- Gyermekekkel Baranyában kirándulva javaslom felkeresésre Bóly mezővárosában az újonnan létesített játszóteret közvetlen a bólyi parkerdő szomszédságában. Ugyanezen településen, a temető mellett érdemes megtekinteni a Batthány-Montenuovo mauzóleumot (lehetséges, hogy csak előre bejelentkezéssel). A mellette elterülő Kántor rét sok banzájnak ad otthont. A legközelebbi szeptember 7-én lesz, méghozzá olyan, ahol mind a tíz ujjatokat megnyalhatjátok. Ez a Szüreti Csirkepaprikás-főző Fesztivál, amire bárki benevezhet, hogy főztjével elkápráztassa a zsűrit.
AKCIÓS SZÁLLÁSOK OLCSÓTÓL A LUXUSIG. TALÁLD MEG A LEGJOBB ÁRAKAT !
- A villányi borvidéket úgysem fogjátok kihagyni, de ezen túl is találtok még azért látnivalókat a mi Baranyánkban. Pl. egy nagyon érdekes, a nagyközönség számára nem túl ismert, de annál meghökkentőbb természetvédelmi területet, amit a helyiek, mióta világ a világ, csak a “Nagyharsányi Szoborpark”-nak neveznek. A Szársomlyó (Sár-Sumlu) hegy keleti oldalának ölelésében, Nagyharsány közigazgatási területén (7822) egy elhagyatott kőbányában fiatal pécsi művészek kezdeményezésére 1967 óta működik kőszobrászat. Az elmúlt évek során a parkot felújították, így már kilátóval is rendelkezik, ahonnan nem csak az érdekesebbnél-érdekesebb alkotásokra, de a baranyai tájra is messze ellátni. Erről a parkról egyébként már írtam egy kis útibeszámolót “Szársomlyó: Suttogó sziklatömbök Baranya megyéből – képriport” – címmel lehet rákeresni itt, az Utazási Élmények online oldalán.
- Szigetvár, Siklós történelmi városkák, mindkettő megér nem csak egy misét. Szigetváron a váron kívül meglátogatható a Magyar-Török Barátság park, valamint egy gyógyfürdő. Ebben a kedves kis városkában játszódott ugyanakkor a sokunk által kedvelt, 1993 és 2001 között vetített magyar televíziós sorozat, a Kisváros is.
- Siklósnak szintén nevezetessége a vára, a dzsámija, a Máriagyűdi kegytemplom, valamint egy, a helyiek körében igen népszerű termálfürdő.
Őszintén szólva még jócskán sorolhatnám a baranyai látnivalókat, de akkor talán sose érnék a végére a cikkemnek. Ezért most inkább mondok egy viszlátuszt, s legközelebb a szintén esedékes Nagynyárádi Kékfestő Fesztiválról fogok bővebben regélni.
Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet!
Szerző&képek: Kernné Riebel Brigitta