Magyarországon Baranya megyében, Mohácstól nem messze található egy Nagynyárád nevű község. Leginkább arról híres, hogy minden évben, július utolsó szombatján itt kerül megrendezésre az Országos Kékfestő Fesztivál.
Idén július 27 (és 28-ra) esik a nagy nap, amikor – a ma már ritkaságszámba menő – kékfestő művészek találkoznak, gyönyörű alkotásaik pedig kiállítás és vásár keretében mindenki számára elérhetővé válnak.
Külön érdekesség egy ilyen helyi „üzem“ megtekintése Nagynyárádon, a Dózsa György utca 5. szám alatt, melyet id. Sárdi János, a Népművészet Mestere hozott létre.
Édesapja nyomdokaiba lépve, Ifj. Sárdi János elsősorban az indigós kékfestést alkalmazza, néha pedig az indantrént (remélem jól írtam). Nagyon érdekes megnézni a kékfestéshez használt eszközöket, díszítő táblákat, gépeket. Ilyesmit nem minden nap láthatunk!
Ezt az élményt már csak a különböző kék anyagokból varázsolt kész művek tudják überelni.
Ezen kívül színvonalas műsorokkal, különféle néptánc-és énekegyüttesekkel is szórakoztatják az oda látogató vendégsereget.
A teljesség igénye nélkül osztok meg pár kedvcsináló programot:
2024.07.27. szombaton: a megnyitó délután 15 órakor lesz Nagynyárádon.
- Kékfestészet csodái ruhabemutató 3 felvonásban (helyét és időpontját érdemes megérdeklődni).
Az én fotómon egy 2009-es évi ruhát csodál éppen a lánykám.
- ifjúsági fuvószenekar, nemzetségi kórus-és tánccsoport, népi játszótér, kézműves vásár
2024.07.28. vasárnap: zenés ébresztő, majd közös szentmise a nagynyárádi katolikus templomban.
- mazsorettek fellépése, lánycsóki íjászok bemutatója, vásári hangulat, stb.
- Kékfestőműhely- Falumúzeum -és a műemlékvédelem alatt álló templom meglátogatására is lehetőség van.
Mindkét napon közös bállal záródik a rendezvénysorozat. Természetesen gasztroélményekben sem lesz hiány, szóval minden adott egy érdekes, élményekben gazdag nap eltöltéséhez.
Itt a képriportom végére még beillesztek egy képet a gyönyörű kékfestő művészetről. Nyilván minden évben más és más termékek kerülnek kiállításra. Az enyém már nosztalgikus, 2009-ből való, de megunhatatlan! Íme:
Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet.
Szerző&képek: Kernné Riebel Brigitta