Már azelőtt, hogy beléptem volna a wattensi Swarovski Kristály világába, elkápráztatott a kiállítás bejárata és a környék szépsége is. Az az érzés volt bennem, mintha egy egészen másik dimenzióba léptem volna, ahol a művészet, a történelem és a kristályok ragyogása egyetlen csodálatos egységet alkotnak.
A Swarovski Kristályvilág Ausztriában, Wattensben található. 1995-ben nyitott meg, a cég alapításának 100. évfordulójára. A kiállítótér tervezését André Heller művész végezte, aki tizennyolc különálló, de összefüggő kiállítótermet hozott létre, mindegyiket más-más művész által tervezve. Az épületet magát, mely a hegyek között található, közvetlenül a gyártóüzem mellett, szép zöld környezetben alakították ki.
Autónkkal a kiállítóegység saját parkolójában tudunk megállni, majd a belépőjegyek megvétele után a főépületbe belépve egy hatalmas növényekből, kristályokból és vízesésből álló feldíszített előtér fogad. A belépőárakról ide kattintva lehet pontos információt kapni. Olyan érzés, mintha belépnénk a fények birodalmába. Egyszerűen káprázatos! Az ajtókon áthaladva érezni a kristályos hideget, a finom, szikrázó levegőt, mintha már az atmoszféra is elegendő lenne arra, hogy elvarázsoljon.
fotó: bejárat a Kristályvilágba
Ahogy haladunk sorban a termeken, mindegyik más-más érzést kelt bennünk. Minden érzékszervünkre hatással vannak: különféle stílusú és hangulatú zenék szólnak, finom és érdekes illatok lebegnek a levegőben, a szemünk teljesen el van kápráztatva, közben eldönthetjük szívünknek melyik a legszebb, legkedvesebb.
A „Kék csarnok”-ba lépve, máris elénk tárul a Swarovski Világ ezernyi kékes fényben tündöklő kristálya. A 2. terem a „Csend fényei” egy téli álomvilág hóeséssel, hó és jég borította fenyőkkel, hegyekkel.
fotó: a Csend fényei terem
A hőmérséklet kb. -10 C. Ahogy állunk ott – ami egy nyári öltözetben nem tart sokáig ilyen hőmérsékleten- csak nézzük a rengeteg hidegen csillogó fehér, kék kristályt és úgy érezzük, mintha a Hókirálynő birodalmában lennénk, Andersen mesekönyvében (Aki nem bírja a hideget, de látni szeretné a termet, fentről üvegen át megcsodálhatja). A „Kristály kupolába” érve körülöttünk minden sárgásan fénylik, a villogó tükrök elnyelnek bennünket.
fotó: Kristály kupola terem
Nem tudjuk merre nézzünk, az egész egy szédítő körforgás. Ebben a körforgásban tárul ki előttünk a 4. terem „Az előadás művészete” színesen csillogó világa, ahol napjaink ismert és híres hollywoodi sztárjaira és azok ikonikus ruháira ismerhetünk rá. A lábunk alatt a padló, a fejünk felett a mennyezett, körülöttünk minden fénylik. Így kóstolhatunk bele a sztárok fényűző világába.
fotó: Kék csarnok terem
És ebben a mámorban jutunk teremről, teremre, a sárgásan és melegen csillogó „Nap sugarai” fényeihez, a számomra túlzó, de érdekes hangulatú „Készen a szeretetre” alkotásokhoz, majd hirtelen váltással a „Jeges átjáróhoz”, ahol lábaink alatt a repedő jég illúziója ébreszt fel kissé álmunkból. Ez átvezet minket a teljesen „egyszerű”, letisztult „Átlátszó átlátszóság” fehér kristályatomjai közé. Észre se vesszük és már a 8-as teremben járunk. Majd hirtelen váltással jön az „Árnyék” erősen kontrasztos piros világa. Mintha egy másik dimenzióba zuhannánk, ahonnan gyorsan tovább kell menni. Nem akárhová, hanem a „Kristálycsillárok gyásza” termébe, ahol melankólikus fényben csillognak fejünk felett a hatalmas, méltóságot sugárzó sárgás-fehéres fényű csillárok.
fotó: Csodák terme
Ahogy belépünk a 11. terembe, finom citromos mézeskalács illat csapja meg az orrunkat és egy bájos zene mellett egy forgó játékvilág tárul elénk. Ez a „Csodák terme”. A „Primadonna” szobában egy opera áriát hallhatunk egy nagy képernyőn keresztül és előtte megcsodálhatunk egy hatalmas madagaszkári kristályt. Az „Édenen” át a „Világ híres épületei” közé érünk, melyeket aprólékos munkával, fehér kristályokból készített el az alkotójuk.
fotó: Világ híres épületei terem
Megcsodálhatjuk a Taj Mahal, az Empire State Building, a Lenin Mauzóleum, és a Kheops piramis hatalmas súlyú másait. Ha ezt még lehet fokozni, akkor ne hagyjuk ki a 15. termet, ahol 55 millió színes kristályon fut a fény, alakját változtatva varázsol el bennünket, a képzeletünkre bízva, hogy hol járunk, mit érzünk, mit gondolunk. Már a 16.szobába lépünk be, a „A béke hősei” közé (Martin Luther King, Ghandi…), akik hologramon jelennek meg előttünk és szólnak hozzánk, mint a béke nagykövetei.
fotó: A Nap terme
A „Nap” termén át eljutunk a végére, az „Időtlenség”-be, ahol a különböző korok ruhái, ékszerei vannak elkészítve a csodás kristályokból. Ahogy sétálunk, lassan ébrednünk kell, vissza kell térnünk a mi időnkbe, a jelenükbe. A belső részt egy üzlet (hölgytásaim figyelmébe ajánlom, az itt gyári áron megvásárolható szépségeket) és kávézó zárja, ahol kicsit megpihenhetünk, mielőtt sétát teszünk a kertben. Azonban a kijáratnál még vár ránk egy csoda. Egy hatalmas, több százezer színes kristályból kirakott földgömb.
A Kristályvilág kertjében sétáljanak el a labirintushoz, a kilátóhoz, tekintsék meg a kristályfelhős sétányt és ha gyerekekkel mennek, kipróbálhatják a játszótornyot!
fotó: a Kristályfelhős sétány
Első gondolatom az volt, hogy ez egy amolyan „lányos” program, így egy kis aggodalommal töltött el, hogy két kamasz fiamat is elvittem rá. De nem! Engem is és őket is abszolút lekötötte a világ, igazán elvarázsolta a hely.
TIPP: Javaslatom, hogy minimum 2-2 és fél órát szánjanak a Kristályvilág megtekintésére. Fényképezni a kiállítás egész területén szabad!
Szerző: Bajna Zsuzsanna
Szervezd meg magadnak a saját ausztriai utazásod !
A legtöbben autóval érkeznek, de az utazás kényelmes és megfizethető módja a Flixbus vagy a vasút is lehet. A Travelbay.hu oldalán megtalálhatóak a legjobb ausztriai szállás, repülőjegy és bérautós ajánlatok valamint utasbiztosítások árai is. Mindez akár le is foglalhatod pár lépésben a TravelBay.hu oldalán.