Egy különleges népszokásnak voltam szerencsés szemtanúja Salzburgerlandban. Minden évben Június 24.-én (Keresztelő János születésének ünnepe) díszes felvonulással emlékezik meg a salzburgerlandi Zederhaus falu egy 14.századi természeti csapásra, de az esemény mai formájában ezen jóval túlmutat.
Zederhaus Salzburg tartomány Lungau régiójában, a Radstadti-Tauern hegységben, a Zederhausbach folyó völgyében fekszik. Legmagasabb hegyei a Weißeck (2711 m) délnyugaton és a Hochfeind (2687 m) északkeleten. Az önkormányzat 4 településrészt és falut egyesít: Lamm (371 lakos 2019-ben), Rothenwand (233), Wald (1) és Zederhaus (582).
Reggel érkeztünk meg a falu központjába, ahol a hűvös időjárás dacára a falucska apraja-nagyja díszes ruhákba öltözködve gyülekezett. Jó volt látni, ahogy az 1-2 éves járni éppen tudó kicsiktől a legidősebbekig mindenki derüsen diskurált a téren, míg a többiek a templomban istentiszteleten vettek részt, amit hangszórókon keresztül az utcákon is lehetett hallani. A díszes ruhák és enyhén izgatott várakozás mellett feltűnt, hogy 5-6 méter magas virágokkal díszített faoszlopokat is előkészítettek a díszmenetre, ami pontban 9 órakor kezdődött el.
Megkérdeztem a kísérőmet, hogy mit érdemes tudni erről az ünnepről. Ő elmesélte, hogy egy 14. századig visszanyúló tradícióról van szó, amikor egy sáskainvázió tönkretette a termést és egyedül a avirágokat nem bántották a mohó rovarok,
Azóta júniusban (Péter és Pál ünnepe) a falu megünnepli saját védőszentjének ünnepét. Az úgynevezett "napforduló napjának" csúcspontja egy istentisztelet, amelyet a Prangstangen (virágokkal díszített faoszlopok) körmenet követ a kis településen keresztül, megállva az evangélium négy állomásánál.
A sorban mindenkinek meg volt a maga helye. Elől az ovisok, majd az iskolások vonultak fel, őket az eladósorba került lányok és a különféle díszes öltözetű egyesületek és zenekarok követték. A sort az idősebb hölgyek és férfiak zárták. Az ünnep egyik sajátossága, ahogyan a színes koszorúkkal díszített oszlopokat a körmenet során végigviszik. Ezek a faoszlopok valójában 6-8 méter magasak, és akár 85 kg-ot is nyomnak. és friss alpesi és réti virágokból font füzérekkel díszítik őket. A különböző virágokból, többek között százszorszépből, enciánból, bazsarózsából, nősziromból, nefelejcsből, pipacsból és még sok más virágból koszorút fonnak, majd a faoszlopok köré tekerik őket, hogy mindenféle különböző színű mintákat hozzanak létre. Egyetlen Prangstange elkészítéséhez akár 60 000 friss virágra és mintegy 300 óra munkára is szükség van. A nehéz rudak cipelését kizárólag a falu nőtlen férfiai végzik. A serdülő fiúknak is készítettek 2 kisebb, de szintén nehéznek mundható rudat.
A felvonulásban az tetszett a legjobban, hogy egy valódi élő néphagyományt láttam, amit a kis közösség szemmel láthatóan magáénak érzett. Mindenki pontosan tudta a maga szerepét, és közben láthatóan jól is érezték magukat. A felvonulás végén a résztvevők szétszéledtek a faluban, ahol több helyen lehetett enni-inni és még egy kis kirakodóvásárt is rendeztek a kis patak túlpartján.
Szervezd meg magadnak a saját ausztriai utazásod !
A legtöbben autóval érkeznek, de az utazás kényelmes és megfizethető módja a Flixbus vagy a vasút is lehet. A Travelbay.hu oldalán megtalálhatóak a legjobb ausztriai szállás, repülőjegy és bérautós ajánlatok valamint utasbiztosítások árai is. Mindez akár le is foglalhatod pár lépésben a TravelBay.hu oldalán.